سفارش تبلیغ
صبا ویژن
[ و فرمود : ] مرگ نزدیک است و همصحبتى دنیا اندک . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :1
بازدید دیروز :0
کل بازدید :3861
تعداد کل یاداشته ها : 5
103/3/1
11:4 ع

1- اندازه گیری سرعت مطالعه : بمدت یک دقیقه مطالعه کن و نقطه اتمام را علامت بزن، تعداد کلمات یک خط ضربدر تعداد خطوط مطالعه شده



2- حذف عوامل حواس پرتی: صحبت تمام. موبایل سایلنت. تی وی خاموش. درب اتاق بسته


3- هدفگذاری روی طرح درس : در ذهنت مشخص کن بیشتر دنبال چه چیزهایی هستی مثل قید، فرمول، مقایسه وعدد


4- پیش مطالعه نکات مهم : یک دور عناوین، کلمات پُررنگ و شکلها را با نگاهت مرور و علامت گذاری کن


5- بازگشت به عقب ممنوع : در صورت نیاز پاراگراف قبلی را با برگه سفید بپوشان


6- اجرای "عبارت خوانی" : هر 3 تا5 کلمه مرتبط و پیوسته را باهم بخوان نه کلمه کلمه


7- اجرای "خیره شدگی" : نگاهت به عبارات یک پاراگراف را قطع نکن و پَرِش نکن


7- با قلم خط ببرید : باعث هدایت چشمان هنگام مطالعه می شود


8- متن را باصدا نخوانید : با چشم بخوان، نه با زبان و گوش


??موفقیت مجموع تلاش‌های کوچکی است که روزهای متمادی تکرار شده‌اند.?? ??هدف های بزرگ با تلاش های کوچیک ساخته میشن اما چطوری??
شرطش تکرار مداوم تلاش هاتونه ??
یعنی تکرار یک ساعت تلاش واسه ی مطالعه بیشتر ??
تکرار تلاش برای چهار تا سوال بیشتر حل کردن??
یا
تکرار تلاش واسه ی یک ساعت بیشتر دور از گوشی و خواب و فیلم و تلوزیون بودن?? همین تلاش های کوچیک ، وقتی تکرار بشن رویا هاتونو میسازن ???
ساده ازشون نگذرین، "تکرار" کنید??????


زمانی که می‌خواهید به چیزی مهم دست یابید، اولین گام این است که بدون ترس و حتی با اعتماد‌به‌نفس بالا جلو بروید??وقتی که جرأت برداشتن اولین گام را داشته باشید، اضطراب و ترس‌تان از بین می‌رود????. افرادی که با اعتماد‌به‌نفس و سریع به سراغ اولین گام می‌روند، قوی‌تر از بقیه نیستند??، بلکه آموخته‌اند که این کار منجر به نتایجی فوق‌العاده می‌شود??. آنها می‌دانند که ترس از شروع، همواره وجود دارد و طفره رفتن فقط رنج و عذاب‌شان را طولانی‌تر می‌کند.


  
  

اگر در کارها جدیت به خرج ندهید بی استعدادترین افراد مصمم و با اراده از شما پیشی می گیرند.

کارتان را آغاز کنید توانایی انجامش به دنبال می آید

آن قدر شکست خوردن را تجربه کنید تا شکست دادن را بیاموزید

فردی که به خود اطمینان دارد محتاج تعریف دیگران نیست

موفقیت زمانی اغاز می شود که به خودت ایمان داشته باشی

رویای خودتون رو بسازید، وگرنه کسی شما را استخدام میکند تا رویای او را بسازید

راه حل صحصح موفقیت این است که اشتیاق شما به پیروزی بیشتر از ترس شما از شکست باشد

هرگز نمی توانید از اقیانوس رد شوید، مگر آنکه جرأت چشم برداشتن از ساحل را داشته باشید

از اهسته حرکت کردن نترس  از هرگز حرکت نکردن بترس

یا به اندازه بزرگی آرزوهایت تلاشکن، یا به اندازه بزرگی تلاشت آرزو کن


95/8/14::: 10:16 ص
نظر()
  
  

دسته بندی بازی های رایانه ای

کارشناسان این بازی ها را به چهار گروه تقسیم می کنند :

1-  حادثه ای

2-  وحشت

3-  استراتژیک

4-  سرگرم کننده

اگر چه دو گروه سرگرم کننده و استراتژیک ، اثرات آموزشی و تفریحی بسیار خوبی دارند، اما تاثیر بد بازی ها بر بازیگر به خصوص در گروه وحشت و حادثه ای بارز است ، به نحوی که صحنه های خشونت بار و وحشت بار احساسی شبیه به انزجار ،زجر ، خشم ، ترس و البته لذتی دیگر آزارانه در ذهن او شبیه سازی می کند.

تاثیرات منفی بازی های رایانه ای

الف- آسیب های روانی

1-  افزایش پر خاشگری در کودکان

مهم ترین مشخصه بازی های رایانه حالت جنگی اکثر آن هاست و این که فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی با نیرو های به اصطلاع دشمن بجنگد.

"خشونت " مهم ترین محرکه ای است که در طراحی جدید ترین و جذاب ترین بازی های رایانه ای به حد افراط از آن استفاده می شود .

2-  افت تحصیلی

عوامل بسیاری باعث افت تحصیلی می شود . شاید بتوان گفت هر چیزی که ذهن دانش آموزان را در گیر و از مسیر آموزش منحرف کند ، یکی از عوامل افت تحصیلی است .

3-  اعتیاد به بازی های رایانه ای

یکی از خطرناک ترین اثرات منفی بازی های رایانه ای "اعتیاد" به این بازی هاست که بیش از هر چیز کودکان و خصوصا نوجوانان را تهدید می کند . این تهدید آن قدر جدی است که گاه منجر به مرگ می شود .

4-  متزلزل شدن روابط خانواده

پیشرفت تکنولوژی سبب دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر می شود . به طوری که هر یک از افراد خانواده به خاطر مشغول بودن به تماشای تلویزیون یا در گیر بودن با رایانه . اینترنت و بازی های رایانه ای ، کمتر وقت می کنند با یکدیگر بنشیند و صحبت کنند.

5-  منزوی کردن کودکان و نوجوانان

وقتی کودکان به انجام بازی های رایانه مشغول می شوند گذشت زمان را به هیچ وجه احساس نمی کنند و وقتی به خود می آیند که ساعت های زیادی از وقتشان صرف این بازی ها شده است تحقیقات نشان می دهدافرادی که دایما از بازی رایانه ای استفاده می کنند درونگرا می شوند و در جامعه ، منزوی و در براقرای ارتباط اجتماعی ناتوان می گردند .

6-  تنبل شدن ذهن کودکان و نوجوانان

در این بازی ها به دلیل این که کودک یا نو جوان با ساختنی ها و برنامه ها دیگران به بازی می پردازد و کمتر قدرت دخل و تصرف در آنها را پیدا می کند ، اعتماد به نفس او در برابر ساختنی ها و پیشرفت دیگران متزلزل می شود .

ب- صدمات جسمانی

در کنار آثار مخرب روحی بازی های رایانه ای ، کار با این وسیله مشکلات و عواقب جسمی نیز برای استفاده کنندگان به دنبال دارد

1-  مشکلات بینایی

چون کودکان در هنگام بازی مدام به نمایشگر رایانه خود خیره می شوند چشمان شان از نظر بینایی دچار عوارض نزدیک بینی  می شوند

2-  مشکلات اسکلتی

مشکلات نواحی مچ ، گردن و پشت ، ستون فقرات ، کودکانی را که به مدت طولانی از رایانه استفاده می کنند ، تهدید می کند  و هم چنین احساس سوزش و سفت شدن گردن ، کتف ها و مچ دست از دیگر عوارض می باشد .

3-  چاقی      

از دیگر عوارض جسمانی که به دنبال استفاده بیش از حد از رایانه و برنامه های آن به وجود می آید ، چاق شدن کودکان و نوجوانان به علت کم تحرکی در مقابل این دستگاه است .

4-  گرفتگی ماهیچه

از دیگر عوارض جسمانی که به دنبال استفاده بیش از حد از رایانه و برنامه های آن به وجود می آید انقباض ماهیچه ها و سوزش گردن یا کمر خواهد بود .

پنج نشانه اعتیاد به بازی های رایانه ای

در صورتی که افراد چنین نشانه های هشدار دهنده ای را در خود ببینند ، باید برای درمان این اعتیاد اقدام کنند :

1-  الگوی معمول زندگی فرد مختل شده باشد.

 اگر فردی تمامی طول شب به بازی بپردازد و در طول روز بخوابد،این نشانه ای اخطار دهنده از اعتیاد به اینترنت و بازی محسوب می شود .

2-  بیکار شدن

در صورتی که گرایش به اینترنت و یا بازی های رایانه ای منجر به از دست دادن کار یا ترک کردن مدرسه شود ،فرد به یکی از این دو مورد اعتیاد دارد .

3-  نیاز به مدت زمان بیشتر

در صورتی که کاربر اینترنت و یا بازی های رایانه ای به صورت مداوم مدت زمان تخصیص داده شده به بازی یا اینترنت را افزایش دهد ، فرد به اینترنت یا بازی اعتیاد دارد .

4- وابستگی

گروهی از کار بران که در زمان دور بودن از جهان دیجیتال به صورت مداوم وسوسه می شوند که دوباره به اینترنت یا بازی وصل شوند ، نشانه ی قوی از اعتیاد را در خود دارند .

5- وسوسه

تعدادی از کار بران زمانی که ارتباط خود را با اینترنت از دست بدهند و یا مجبور به ترک بازی شوند ، حساس و مضطرب می شوند که این نیز نشانه ای از اعتیاد به اینترنت است .

از کجا بدانیم فرزندمان به بازی های رایانه ای "معتاد " شده است ؟

* اگر کودک یا نوجوانی هر روز مشغول این بازی ها می شود و هر بار بیش از 3تا4 ساعت وقت صرف بازی رایانه ای می کند.

*اگر به جای انجام تکلیف مدرسه ترجیح می دهد بازی کند

*اگر وقتی مهمان دارید از جلو نمایشگر تکان نمی خورد و با مهمان به گفتگو نمی نشیند.

*اگر وقتی بازی نمی کند کلافه و عصبی است .

*اگر بیشتر پول توجیبی اش را صرف خرید بازی های رایانه ای می کند .

*اگر چند دوجین بازی رایانه ای دارد.

*اگر تازگی ها خیلی پر خاشگر ،بی تحرک یا منزوی شده است .

*اگر به جای بازی های زنده و ورزش ،بازی یارانه ای را ترجیح می دهد .

*اگر گذشت زمان را حس نمی کند و غذا خوردن را فراموش می کنند

راه حل های مورد نیاز خانواده :

*دید و نگرش ما نسبت به وسایل یاد شده مثبت باشد .

*آمادگی پذیرش هر گونه تغییر در تکنولوژی های جدید و انطباق خودمان با آنها را داشته باشیم.

*روش استفاده از وسایل را تا حد امکان یاد بگیریم .

*در برابر تعریف و تمجید فرزندمان از وسایل فوق موضع گیری نکنیم .

*شیوه استفاده درست از وسایل یاد شده را به فرزندمان آموزش دهیم .

*پیش از خرید وسایل یاد شده سعی کنیم ، قرار دادی در خصوص نحوه و میزان استفاده از وسایل را با فرزندان مان ببندیم

چه باید کرد ؟

* والدین باید تا حدی با بازیهای رایانه آشناباشند و بدانند که هر بازی برای چه سنی است .

*والدین استفاده از بعضی بازی های رایانه ای را برای فرزندان خود مجاز کنند .

*در خرید بازی رایانه ای فرزندشان را راهنمایی کنند

*از آسیب های بازی های رایانه ای مخرب برای فرزندشان صحبت کنند.

*فرزندان باید بدانند که از رایانه هم مانند دیگر وسایل زندگی متعادل استفاده کنند .

*والدین زمان بیشتری را در کنار فرزندان خودشان بگذرانند.

*گفته می شود بهترین راه حل ،خارج کردن رایانه از اتاق کودک است .

*استفاده از بازی های فکری و معمایی یکی از راه های رشد خلاقیت و نو آوری کودکان است

 


  
  

 

والدین گرامی آیا می دانید نشانه های مستقیم سرو کار داشتن با مواد مخدر در نوجوان می تواند موارد زیر باشد

- مفقود شدن پول یااشیاء باارزشی که قابل فروش باشد

- گیر افتادن مرتب درحال سیگار کشیدن ، پیدا شدن وسایل مصرف مواد مخدر ( کاغذ سیگار ، زرورق ، گیره ، لوله مثل لوله خودکار ، فویل ، چوب کبریت های سوخته یا فندک )

- دروسایل شخصی او داشتن مقدار زیادی پول بی آنکه توضیحی برای آن داشته باشد یا برعکس نیاز زیاد ومکرر  به پول

- بوی دود والکل از بدن ولباس

- هنگامی که از نوجوان درباره مصرف مواد مخدر سئوالی پرسیده می شود . باحالتی خصمانه پرخاش می کند

- زیرپا گذاشتن مکرر مقررات خانه مثل ساعت معمول رفت وآمد ودیر به خانه آمدن های مکرر همراه بابدقولی

- تماس های تلفنی مشکوک به ویژه درشب . وقتی که والدین پاسخ می دهند ، کسی جواب نمی دهد ویا اسم خود را نمی گوید

- به نظر می رسد که نوجوان مکررا" درباره حوادث کم اهمیت وجزئی دروغ می گوید وپس از افشای دروغ ، بااصرار می خواهد ثابت کند که دروغ نگفته است.

- افت مداوم درفعالیت های مدرسه

- دیر رسیدن به کلاس ، غیبت از مدرسه ، انجام ندادن تکالیف ، کامل نکردن کارهای کلاسی ودرگیری بامسئولین مدرسه

- مشکلات وتغییرات جسمی مثل خستگی مداوم ، بروز حوادثی مثل عدم تعادل، بیان جملات غیرواضح ، افکار مغشوش ، چشمهای قرمز ، ظاهر خسته وکوفته

- جای تزریق درنقاط مختلف بدن ودردهای عضلانی واستخوانی

-  آب ریزش بی دلیل ، زخم های بی دلیل ، جای تزریق درنقاط مختلف بدن ودردهای عضلانی واستخوانی

- ناپدید شدن یا کاهش قرص های اعصاب یا داروهای آرامبخش از خانه

 – تغییر ، افزایش یاکاهش قابل ملاحظه درعادات خوابیدن وغذا خوردن ، یا بی نظمی خواب مثل بی خوابی شبانه وخوابیدن طولانی درطی روز

–دوستان جدید ، اغلب مسن ترهستند وهمیشه دور از محیط خانه به ملاقات هم می روند و درخانه معرفی نمی شوند .

آیا می دانید تشخیص رفتارهای ناشی از درگیرشدن با مصرف مواد مخدر ، کاری بسیار دشوار است .

ولی رفتارها ی مشکوک کننده (رفتار های مکرر) برای تشخیص مصرف مواد مخدر درنوجوان می تواند به شرح ذیل باشد .

- رفتارهای بی ثبات وغیرقابل پیش بینی

- عدم تمایل به برقراری ارتباط با دیگران ومیل به تنها ماندن درخانه

- زود عصبانی شدن - امتناع از روبرو شدن بامسایل مورد علاقه والدین

- عدم تمایل به انجام فعالیت های خانوادگی

- نحوه لباس پوشیدن ، دکور اتاق وسلیقه موسیقی ، به طور ضمنی حاکی از مصرف مواد مخدر

 - عدم همکاری درخانه

 - رفتار فریب کارانه ، نظیر تظاهر به خوش رفتاری ، یا پرخاشگری برای وادار کردن والدین به انجام کاری که می خواهد

- توجه شدید به زمان حال وبی توجهی نسبت به آینده

- بی علاقگی به فعالیت های مورد علاقه سابق وجدایی از دوستان قدیمی

-تغییر ظاهر برای متفاوت به نظر رسیدن

- عدم تمرکز ، بی نظمی وفراموش کاری

- بی علاقه بودن به مدرسه وکاهش سطح نمرات

 - خیالبافی وبی اعتنایی به واقعیت

چرا نوجوانان مواد مخدر یا مشروبات الکلی مصرف می کنند؟

نوجوانان و جوانان ممکن است مواد مخدر یا مشروبات الکلی را به همان دلیلی مصرف کنند که سایر رفتار ها را در دوران رشد و بلوغ تجربه می کنند ؟

کنجکاوی : میل به جستجوی تجارب جدید

فشار گروه همسالان : امنیتی که در همانند بودن با دیگران حاصل می شود .

نا امنی : میل به محبت ، هویت و احترام

بی حوصلگی : عدم هیجان ، علایق یا چالش های  که لازمه دوران نوجوانی است

فرار : از مشکلات ، تنهایی و شکست

مقاومت در برابر اقتدار : می تواند بر ضد والدین ، مربیان مدرسه یا اجتماع باشد

ارزش ها و استاندارد ها : عدم وجود ارزش های مناسب برای سلامتی و بهزیستی

نادانی : عدم اطلاعات کافی درباره خطر سوء مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی

مشکلات جسمانی یا عاطفی : برای تسکین درد ،فشار عصبی و ناخوشی

تحریک : برای افزایش سریع و بدون زحمت انرژی جسمانی و روانی

الگو برداری : الگو برداری از بزرگسالان

آیا می توانیم امید وار باشیم ؟

خواه فرزند شما مصرف کننده مـواد باشد ، خواه نباشد ، امروزه شـواهدی در دست است که نوجـوان در نتیجه آمـوزش می توانند مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر یا الکل را درک کنند . و بهترین افرادی که می توانند در این کار زار نبرد کنند ، والدین هستند

 


  
  

امتحانات

1- برای ایجاد یا تقویت انگیزه درس خواندن در فرزندان به راه هایی متوسل شوید که متناسب با شرایط سنی و فردی اوست. اگر قول و قرار جایزه و پاداش، تعریف و تمجید و یا تهدید و تنبیه در دوره ابتدایی می تواند مؤثر باشد، در دوران راهنمایی و متوسطه باید هر کدام با در نظر گرفتن شرایط خاص به کار برده شوند.

ایجاد انگیزه با استفاده از نصیحت و گفتگوهای طولانی در دوره راهنمایی و به خصوص متوسطه نتایجی معکوس به بار می آورد.

2- هم در روش های انگیزشی و هم در برنامه ریزی برای ایام امتحانات، به شرایط رفتاری فرزندتان توجه داشته باشید. بعضی از دانش آموزان مستقل هستند و توانایی ادامه امور خود را دارند، عده ای نیمه مستقل بوده و نیاز به کمک های جنبی والدین دارند، تعدادی هم یا به عادت و یا به هر دلیل دیگری، حال و حوصله چندانی برای انجام کارهایشان ندارند. در رفتار با کودکان و نوجوانان، باید به میزان استقلال عمل آنان توجه داشت.

3- مراقب جنبه های تنش آفرین رفتارهایتان باشید. والدینی هستند که خواسته یا ناخواسته به هنگام گفتگو با فرزندشان و یا انجام فعالیت های مدرسه ای، فضایی توأم با تنش و التهاب به وجود آورده و متأسفانه به آثار چنین فضایی توجه نمی کنند. وقتی شما با حالت اضطراب و التهاب وارد ماجرا می شوید مطمئن باشید که احتمال دستیابی به نتیجه کاهش می یابد.

4- فرزند شما هر وضعیتی که داشته باشد اعم از مستقل و نیمه مستقل و بی انگیزه - به میزانی از نظارت نیاز دارد. حتی دانش آموزان مستقل و قوی هم بی نیاز از حمایت و نظارت والدین نیستند.

با این تفاوت که آنها اگر از حمایتی منطقی بهره مند شوند پشتوانه روانی بیشتری برای درس خواندن و امتحانات خواهند داشت.

در مورد دانش آموزان مستقل باید نظارتی متعادل اعمال شود چرا که دخالت بیش از حد، انگیزه های باقیمانده آنان را تحلیل خواهد برد.

برای دانش آموزان بی انگیزه، در شرایط اضطراری تا حدودی سخت گیری توصیه می شود. اما در کنار این سخت گیری باید شرایط و امتیازات تسهیل کننده ای نیز در نظر گرفته شود.

5- علاوه بر رفتارهای تنش زا، بسیاری از والدین رفتارهای غیرمنطقی متنوعی دارند. اعلام وضعیت

فوق العاده در خانه به خاطر امتحانات، قطع تماشای تلویزیون، محدود کردن هر نوع برنامه تفریحی، مرور درس ها تا آخرین لحظه و حتی در مسیر خانه تا جلسه امتحان و غیره نمونه هایی از رفتارهای غیر متعارف و نامعقول هستند.

6- در صورت امکان با مطالعه و آگاهی، راهنمای فرزندتان در مورد روش های درس خواندن باشید. بهترین کار برای دانش آموزان، درس خواندن در روز و خواب به موقع شبانه است. مطالعه در حین راه رفتن، دراز کش و لمیده نیز رفتارهای مناسبی برای درس خواندن نیستند. خط کشیدن زیر مطالب کتاب نیز اکثر مواقع به روش غلطی صورت می گیرد. دانش آموزان باید یاد بگیرند که زیر کلمات کلیدی خط بکشند نه آن که از یک صفحه کتاب بیش از 90 درصد را خط خطی کنند.

موفقیت در ایام امتحانات

- روند برنامه های مدرسه را طبیعی جلوه دهیم

- بهترین اقدام برای راحت رسیدن به هدف حفظ آرامش ، داشتن روحیه بانشاط و فعال است

- سعی کنیم در ایام امتحانات خود را کاملاً آرام کنیم

- در برنامه های روزانه خود یکسره درس نخوانیم

- حداقل برای هر 50 دقیقه برنامه مطالعاتی 10 دقیقه به مغز خود استراحت بدهیم ، پژوهشگران معتقدند بازده

6 ساعت مطالعه مداوم به اندازه 2 ساعت مطالعه با استراحت بین فاصله های زمانی است

- زمانی که 10 دقیقه به ذهن خود استراحت دهید ، کارکرد ذهن را افزایش می دهید

- هرگز با برنامه های مدرسه و کلاس به مقابله نپردازیم ، زیرا تصور این فکر ، جسم و روح را خسته می کند و یادگیری را مشکل می سازد

-حتماً نکاتی را که برای شما سخت است ،

یادداشت برداری نموده تا در فرصت های مرده چندین بار آنها را مطالعه کنید

- در حین مطالعه حتماً مواد قندی سالم مثل خرما ، شیرینی جات مصرف کنید

-همیشه به فرا رسیدن پایان امتحانات فکر کنید و همچنین به این مطلب که این ایام به سرعت می گذرد

- ضعف دروس عربی و زبان را می توان با تمرین و تکرار خصوصاً از طریق نوارهای ضبط شده بالا برد که کاملاً در حافظه ثبت شود

-در هفته یک تفریح 5-4 ساعته برای خود مثل رفتن به پارک ، استخر ، سینما و موزه در نظر بگیرید

- هرگز با ذهن خسته درس نخوانید ، یک ساعت درس خواندن با ذهن آرام موثرتر از چندین ساعت مطالعه با ذهن خسته است

- در ایام امتحانات به تغذیه خود توجه کنید

- اگر در ایام امتحانات برای یک درس زمان اضافه دارید ، به درس هایی که نیاز به زمان بیشتری دارند ، بپردازید

- برای درسی که ضعف بیشتری دارید ، هر روز نیم ساعت زمان در نظر بگیرید و طبق تقسیماتی که دارید ، تمام بخش ها را رفع اشکال کنید

-تمام اطلاعات را به صورت نکته ثبت کنید

-در اوقات مُرده به پیش مطالعه بپردازید

-برای درک مطالب مشکل ، مثال ، رمز و تصویری در نظر بگیرید و بدین طریق آنها را رمز گذاری کنید

- در مطالعه با افزایش سرعت خواندن از پراکندگی حواس جلوگیری و تمرکز حواس خود را افزایش دهید

- حتماً درس ها را دوست بدارید ، چون ارتباط برقرارکردن با درس به میزان 30 % فهم و درک مطلب را افزایش می دهد

- در نظر داشته باشید که یک دانش آموز توانمند ، اراده و اعتماد به نفس خود را تقویت می کند و با روحیه ای شاد و آرام و اعتقاد به خدا برنامه ها را دنبال می کند.

نکات قابل توجه قبل ازشروع امتحان

1. توجه داشته باشید توکل به خدا , آرامش و اعتماد به نفس و پشتکار و برنامه ریزی مهمترین عوامل موفقیت در امتحان است.

2. سعی کنید هرگونه برداشت نا به جا از امتحانات و ناراحتی و انزجار و نفرت از امتحان دادن را از خود دور کنید. زیرا امتحان جزء لاینفک زندگی است .

3. روز های قبل از امتحان هر چیز را که باعث حواس‌پرتی می‌شود کاملا کنار بگذاریدزیرا توجه به سایر چیزها باعث از بین رفتن تمرکز شما می‌شود. و کاهش تمرکز روی درس خود به خود اضطراب به وجود می‌آورد.

4. آغاز کار مطالعه با یاد خدا و به جا آوردن نماز واجب و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آرامش را برایتان به ارمغان می آورد .

5. همواره سعی کنید امنیت و آرامش را در خانه فراهم کنید و برای مطالعه یک مکان آرام و بی سروصدا را مد نظر قرار دهید.

6. در اتاقی که مطالعه می کنید عوامل مزاحم از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، تلویزیون و... را از خود دور نمایید.

7. حتما وسایل و مکان مطالعه را قبل از مطالعه، مرتب و منظم نمایید. تنها وسایلی را که واقعا مورد نیازتان می باشد مقابلتان قرار دهید.

8. در خود تمرکز ایجاد نمایید و تمام حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید.

9. هنگام مطالعه خود را به جای معلم قرار دهید و سئوالات امتحانی را طرح نمایید .

10. سئوالاتی را که قبلا معلم از شما امتحان گرفته یا در اختیارتان قرار داده است مجددا مرور کنید .

11. تاکیدات معلم در زمان تدریس یا پرسشهای او را مجددا یادآوری کنید .

12. نمونه سئوالات امتحان سال های قبل را تهیه کنید و به بررسی آنها بپردازید تا با نحوه وسبک طرح سئوالات آشنا شوید.

13. برای امتحانات پایان ترم، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید و اشتباهات قبلی خود را بررسی کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.migna.ir

14. اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقیمانده تا امتحانات و در فواصل امتحانات از دوستان و همکلاسی ها و اعضای خانواده و در صورت دسترسی از معلم بپرسید. و این کار را تا حد اکثر شب قبل از امتحان انجام دهید .

15. مطالعه عمیق و دقیق موضوعات درسی و ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب کمک بزرگی به یادگیری بهتر دروس خواهد داشت

16. خلاصه کردن و بازنویسی مطالب می تواند کمک بزرگی در هنگام مرور و یادآوری مطالب بنماید.

17. حتی المقدور برنامه مطالعه در ایام امتحانات به گونه ای تنظیم کنید که در شب امتحان استراحت به میزان لازم وجود داشته باشد.

18. وقت خود را به گونه ای تنظیم کنید که به اندازه کافی فرصت مطالعه همه درس ها را داشته باشید .

19. پس از تلاش خود در درس خواندن و فهمیدن مطالب خود را تمجید و تشویق کنید.

20. وقت خود را با افرادی بگذرانید که از آرامش خوبی برخوردارند وبه شما روحیه یا به قولی انرژی مثبت می‌دهند.

21. اصولا هر وقت فکری منفی به سراغ شما آمد فوراً همان فکر را به شکل مثبت تغییر دهید و با صدای بلند برای خود تکرار کنید.

مثلا ممکن است فکرکنید: همه بچه‌ها یک دور کامل درس را خوانده‌اند و به آن مسلط هستند اما من هنوز با کتاب سر و کله می‌زنم. اگر چنین فکری به سراغ‌تان آمد بلافاصله به خود تلقین کنید که توانسته اید با مطالعه کافی و مفید، نمرات بهتری بگیرید و با صدایی رسا بگویید:

« من قبلا هم چنین امتحان‌هایی داده‌ام و اکثر مواقع هم نمره خوبی گرفته‌ام.»

22. به دقت درسی را که امتحان دارید مطالعه کرده و با تمام توان از فرصت بهره بگیرید و بدانید از دست دادن چنین ایام مهمی جبران ناپذیر نخواهد بود.

23. برنامه مطالعه خود را طوری تنظیم کنید که بعد از حداقل یک بار مطالعه دقیق و عمقی مطالب، حداقل یک بار مطالب امتحانی خود را مرور کنید.

24. روزهای قبل از امتحان حتما مثل شرایط امتحان و با زمان بندی مشابه از خود امتحان بگیرید .

25. قبل از دوره کردن هر مطلب جدید نفس عمیق بکشید و سعی کنید ذهن خود را از هر فکر دیگری پاک کنید.

در ضمن در پایان جدول زمان‌بندی که برای خود تهیه کرده‌اید زمانی را برای قدم زدن در هوای آزاد در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود قبل از امتحان فردا احساس آرامش عمیقی به شما دست دهد.

26. برنامه امتحانات را در محل مناسب به نحوی که در معرض دید باشد نصب نمایید .

27. بهتراست شب قبل از امتحان دوش بگیرید

28. مطابق معمول هر شب استراحت کنید تا روز بعد با شادابی و نشاط بیشتری در جلسه امتحان حضور یابید سعی کنید شام را مختصر و سبک میل کنید.

29. قبل از رفتن به بستر وسایل لازم و ضروری را برای امتحان فردا را اماده سازید.

30. از مشاجرات خانوادگی و رفت و آمد های فراوان و حضور در مکان های شلوغ و پر سر و صدا و دیدن یا شنیدن بیش از حد برنامه های تلویزیونی و سایر عواملی که موجب اتلاف وقت تشویش خاطر و حواسپرتی می گردند پرهیز کنید

31. پس از بیداری و به جای آوردن نماز نخوابید و به مرور کتاب درسی و فرمولهای آن بپردازید.

32. حتما صبحانه مناسب و یا ناهار مختصر صرف کنید.بدون تغذیه مناسب مغز شما برای انجام فعالیتهای لازم دچار مشکل خواهد شد.

33. سعی کنید زودتر از معمول روزانه از خانه خارج شوید تا مسائلی مانند ترافیک باعث ایجاد نگرانی و تشویش از دیر رسیدن به جلسه نگردد.

34. با گام های آهسته و بدون تعجیل به مدرسه آمده و با گام های آهسته به محل برگزاری امتحان بروید .

35. با آمادگی کامل و به موقع در سر جلسه‌ امتحان حاضر شوید. و مطمئن شوید وسایل مورد نیاز مثل مداد، خودکار، ماشین حساب، لغت نامه و ساعت را به همراه دارید . با این کار همه چیز در دسترس شما خواهد بود و ضمن آرامش نیازی به قرض گرفتن وسایل دیگران پیدا نخواهید کرد.

36. با اطمینان خاطر و آرامش کامل در امتحان شرکت کنید. مثبت اندیشی کنید.

همواره این جملات را در ذهن خود تکرار کنید: « من برای امتحان کاملا آماده ام و به خوبی از عهده آن برمی آیم.» نگرانی را از خود دور کنید. هر گاه احساس نگرانی کردید، چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید.

37. قبل از امتحان با دوستانتان راجع به اضطراب و دل‌شوره و امتحان صحبت نکنید. بهتر است بدانید که نگرانی هم‌چون یک بیماری مسری قابل سرایت به دیگران است.

38. آرام ولی هوشیار باشید. اگر حق انتخاب دارید، مکان مناسبی را برای نشستن انتخاب کنید. نیمکتی را انتخاب کنید که بر روی آن فضای کافی برای کار داشته باشید.

به پشتی نیمکت تکیه دهید و راحت باشید.

39. آرامش داشتن در روز امتحان فوق العاده اهمیت دارد. افرادی که کارهای خود را منظم تر برنامه ریزی می کنند و به انجام می رسانند کمتر در شرایط تنش امتحان قرار می گیرند.

40. از مرور مطالب درسی در ساعات قبل از امتحان با دوستان و همکلاسی هایتان جدا خودداری کنید زیرا می تواند زمینه ساز اضطراب در شما باشد .

بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که فعالیتهای درسی راکه قرار بوده با همراهی دوستان خود انجام دهید در روزهای قبل انجام داده باشید .

41. بررسی واطلاع از میزان یادگیری و تلاش دیگران کمکی به یادگیری بهتر شما نخواهد داشت و تنها خواهد توانست نگرانی و اضطرابتان را افزایش دهد بنابر این بر کنجکاوی خود غلبه کنید


92/2/23::: 7:28 ع
نظر()